Skip to content

Publikacja: E-partycypacja. Jak rozmawiać z mieszkańcami?

Dzielimy się nową publikacją Fundacji SocLab na temat partycypacji.

Tym razem zebraliśmy nasze doświadczenia z wdrażania platformy do konsultacji społecznej CitizenLab w Augustowie i Wasilkowie, wzmacniając je dobrymi praktykami tej platformy z innych krajów. Dodatkowo, poprosiliśmy również o teksty osoby związane z Urzędem Miejskim w Gdańsku oraz platformą Decidim w Barcelonie. Chcemy zaprosić Was do dyskusji o tym, jak nowe technologie mogą nam pomóc w budowaniu lokalnej demokracji.

Zapraszamy do lektury!

Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla samorządowców, którzy chcą włączać nowe technologie do partycypacji w sposób efektywny i zaplanowany. Znajdziecie w niej Państwo wiele praktycznych informacji i porad na temat tego, jak wdrażać i zarządzać platformami e-partycypacyjnymi, jak skutecznie rozmawiać z mieszkańcami za pomocą takiej platformy i jak wykorzystywać ich pomysły do poprawy jakości życia lokalnego. Jestem przekonana, że książka może być również interesująca dla organizacji społecznych, naukowców i obywateli zainteresowanych tematyką e-partycypacji. Połączenie realnej praktyki wdrożeniowej z refleksją teoretyczną może sprawić, że idea e-partycypacji będzie inspirująca dla wszystkich zainteresowanych współtworzeniem demokratycznej kultury politycznej w Polsce. Potrzebujemy wciąż lepszego i bardziej angażującego mieszkańców demokratycznego współrządzenia ­– również na poziomie samorządu terytorialnego.

(fragment ze wstępu autorstwa Katarzyny Sztop-Rutkowskiej)

Projekt sfinansowano przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Udostępnij