Skip to content

II etap spotkań projektu „Węglowa – społeczna koncepcja”

Zapraszamy do udziału w drugim cyklu spotkań dotyczących białostockiej „Węglówki”.

CEL SPOTKAŃ

Dotąd pięć grup roboczych opracowało swoje koncepcje zagospodarowania terenu dawnej jednostki wojskowej. Teraz zaczynamy wspólną pracę nad jednym, docelowym rozwiązaniem dla tego terenu.

Spotkania będą dotyczyły wszystkich aspektów Węglowej – własności, zarządzania, finansowania, urbanistyki, architektury, układu drogowego i dojazdu, zieleni i małej architektury, ogrodzenia i monitoringu, sieci uzbrojenia terenu i wielu innych.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Spotkania są otwarte, bezpłatne i odbywają się w miejscach wybranych przez uczestników rozmów. Wystarczy pojawić się na miejscu i dołączyć do dyskusji. Jeśli dotąd nie braliście udziału w projekcie – nic straconego!

Pierwsze spotkanie (20.06) odbędzie się na Węglowej i będzie miało formę plenerową – grilla. Od 24 czerwca spotykamy się w Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 8/1 w Białymstoku.

Na spotkania zapraszamy każdego, kogo interesuje ich tematyka. Jeśli braliście udział w dotychczasowych pracach grup roboczych – zapraszamy na ciąg dalszy, w którym będziemy poszukiwali punktów wspólnych i konsensusu.

HARMONOGRAM I TEMATYKA SPOTKAŃ

W sprawie Węglowej spotkamy się w sumie siedmiokrotnie. Pięć spotkań odbędzie się na przełomie czerwca i lipca, szóste i siódme pod koniec lipca.

SPOTKANIE I. Czwartek 20 czerwca, godz. 17:00-20:00, Magazyn nr 10

Na tym spotkaniu zaprezentujemy 5 prac, które powstawały przez ostatnie tygodnie dzięki zaangażowaniu białostoczan i osób zainteresowanych Węglową. Będziemy też ogólnie rozmawiali o przyszłości terenu. Spotkania będą służyły rozwinięciu i uszczegółowieniu koncepcji opracowanych przez grupy robocze. Głównym celem będzie praca nad wspólnym, jednolitym rozwiązaniem dla całego terenu – w tym poszukiwanie konsensusu i najlepszych rozwiązań.

Ważne pytania:
– czy teren powinien służyć mieszkańcom okolicznych osiedli (np. jako teren rekreacyjny, park miejski albo parking) czy raczej ogółowi mieszkańców miasta (np. jako siedziba przemysłów kreatywnych albo transgraniczne centrum kultury)?
– czy Węglowa powinna pozostać własnością miasta?
– czy teren lub budynki powinny być objęte ochroną konserwatorską?
– jakie funkcje terenu są najlepsze dla Węglowej?

SPOTKANIE II. Poniedziałek 24 czerwca, godz. 17:00-20:00, „Spółdzielnia”

Będziemy rozmawiali o zarządzaniu całym terenem, a także o tym, w jaki sposób finansować prace związane ze zmianami na Węglowej. Przeanalizujemy oczekiwane przez Was funkcje terenu i zastanowimy się nad układem komunikacyjnym. Rozmowa będzie również dotyczyła rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych.

Punktem wyjścia będą pomysły opracowane w trakcie dotychczasowych prac grup roboczych. Spotkanie posłuży do wypracowania konsensusu wśród osób zainteresowanych i uszczegółowienia docelowych rozwiązań.

SPOTKANIE III. Piątek 28 czerwca, godz. 17:00-20:00, „Spółdzielnia”

Trzecia rozmowa o Węglowej będzie kontynuacją wątków z poprzedniego spotkania. Zastanowimy się nad tym, co pozostało sporne lub wymagało zasięgnięcia opinii eksperta (tę, w razie potrzeby, w międzyczasie uzyskamy). Zaczniemy rozmowy o zieleni i obiektach małej architektury, a także na temat sieci uzbrojenia terenu.

W trakcie spotkania wykorzystamy mapy, notatki i wizualizacje ilustrujące pomysły opracowane wcześniej przez poszczególne grupy robocze.

SPOTKANIE IV. Wtorek 2 lipca, godz. 17:00-20:00, „Spółdzielnia”

Na tym etapie coraz więcej rozmów będzie dotyczyło rozwiązań szczegółowych. W miarę potrzeby powrócimy do analizowania funkcji i architektury, odpowiednio uwzględniając też kwestie układu komunikacyjnego, zieleni i zagospodarowania terenu.

Wrócimy do zastanawiania się nad uzbrojeniem terenu, a także jego ogrodzeniem, oświetleniem oraz ewentualnym monitoringiem. Spotkanie posłuży uszczegółowieniu koncepcji opracowanych przez grupy robocze i poszukiwaniu konsensusu.

SPOTKANIE V. Czwartek 4 lipca, godz. 17:00-20:00, „Spółdzielnia”

Ostatnie przed wakacjami spotkanie będzie próbą podsumowania dotychczasowych rozmów. Przygotujemy mapy i wizualizacje rozwiązań, które zostały dotąd poddane dyskusji i zaakceptowane przez mieszkańców oraz osoby zainteresowane terenem. Omówienie wcześniejszych prac posłuży jako punkt wyjścia do analizowania ostatnich szczegółów.

Po piątym spotkaniu rozpoczniemy redagowanie roboczej wersji społecznej koncepcji. Na kolejne dwa spotkania zaprosimy Was w drugiej połowie lipca.

Udostępnij