Na Zlocie akcji Masz Głos, który odbył się w dniach 19-21 maja w Zegrzu pod Warszawą, wzięła udział imponująca liczba blisko 150 uczestników. Wydarzenie obejmowało 38 warsztatów, panele dyskusyjne oraz zajęcia praktyczne. Celem było wzmocnienie kompetencji i więzi niezbędnych do podejmowania działań na poziomie lokalnym.
Ogólnopolski Zlot Masz Głos jest integralną częścią akcji i odbywa się corocznie, na początku każdej edycji. Miejsce spotkań od dwóch lat to Zegrze pod Warszawą. Na Zlocie gromadzą się uczestnicy, koordynatorzy oraz zaproszeni eksperci i praktycy.
Wiedza
Koordynatorzy regionalni Krzysztof Ślebioda (PZR), Robert Chomicki (Inspiracje), Grzegorz Wójkowski (Bona Fides), Katarzyna Gajda, Małgorzata Łosiewicz (Inspiracje), Agnieszka Maszkowska (SocLab) i Dariusz Figura (Teatrikon) oraz Alicja Zaczek-Żmijewska i Dariusz Kraszewski z Fundacji Batorego poprowadzili dwie tury warsztatów o różnorodnej tematyce m.in. jak angażować młodzież i społeczność lokalną, jak prowadzić spotkania, jak pisać pisma do urzędu, kreatywność, promocja i komunikacja.
Zaangażowanie
W tym roku na Zlocie Masz Głos mieliśmy dodatkową atrakcję – uczestnicy również brali udział w prowadzeniu zajęć. W sobotę odbyły się panele dyskusyjne z laureatami i finalistami nagród Super Samorząd i Super Głos, którzy opowiedzieli o swoich sukcesach. Gośćmi Zlotu byli również przedstawiciele różnych organizacji, takich jak stowarzyszenie Pszczyna – Miasto Zielone, Młodzieżowa Rada Gminy Jabłonna, Fabryka Inicjatyw Obywatelskich „Łączy nas Iława” oraz Sejmik Młodzieżowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Po południu niektórzy uczestnicy zaprezentowali swoje pasje w kącikach pasji. Były to niezwykle oryginalne zainteresowania, takie jak kaligrafia japońska, joga śmiechu, sztuka walki Aikido, makrama czy poszukiwanie dobrych plenerów do fotografowania.
W niedzielę odbyły się praktyczne warsztaty prowadzone przez ekspertów-praktyków Masz Głos. Uczestnicy mogli nauczyć się prowadzenia social mediów, tworzenia projektów, ochrony drzew, zapewniania dostępności działań dla wszystkich zainteresowanych oraz organizowania wydarzeń lokalnych związanych z historią lokalną. Dziękujemy szczególnie Robertowi Niedzwieckiemu i Karolowi Suchockiemu z naszej grupy regionalnej za świetne wystąpienia i warsztaty.
Więzi
Trzeba również powiedzieć, że to co podczas Zlotu było równie ważne, to nawiązanie więzi między uczestnikami. Mimo że większość z nich spotkała się po raz pierwszy i nie znała się wcześniej, połączyła ich bliska więź i wspólnie przeżywali niezapomniane chwile. Opisują te dni jako pełne emocji, radości, energii, inspiracji, humoru, motywacji i relaksu. Po prostu ładowanie baterii.
Do zobaczenia na kolejnym zlocie za rok!
Więcej o akcji Masz Głos przeczytasz tutaj: https://soclab.org.pl/projekty/akcja-masz-glos/