Skip to content

Młodzi aktywni w samorządzie lokalnym

„Młodzi aktywni w samorządzie lokalnym” to projekt łączący w sobie dwa rodzaje działań młodzieżowych, dotychczas realizowanych przez Fundację Soclab – tj. inicjatywy młodzieżowe oraz szkolne budżety partycypacyjne.

Inicjatywy młodzieżowe – Youthstok, rozpocznie się od maratonu, podczas którego 8 kilkuosobowych zespołów będzie dopracowywać swoje pomysły na inicjatywy młodzieżowe. 4 zwycięskie zespoły otrzymają dofinansowanie swoich działań oraz wezmą udział w wyjazdowym szkoleniu. Zakończeniem tego modułu będzie spotkanie podsumowujące, podczas którego zostaną zaprezentowane przebieg oraz rezultaty zrealizowanych inicjatyw.

  • Maraton projektów – w dniu 11 października 2024 w sali udostępnionej w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku, odbył się Maraton społecznych projektów młodzieżowych. W Maratonie wzięło udział 8 zespołów po 4 osoby, łącznie 32 uczestników. Każda z tych grup miała do zaprezentowania swój pomysł na projekty społeczne skierowane do młodych ludzi. Maraton projektów był pełnym inspiracji dniem, w którym młodzież mogła podzielić się swoimi ideami na zmiany w Białymstoku. Końcowym etapem Maratonu, były prezentacje pomysłów na inicjatywy społeczne, podczas których uczestnicy wyjaśniali dlaczego chcą zorganizować właśnie taką inicjatywę, jaki cel chcą osiągnąć, planowane rezultaty oraz zaplanowany budżet. Spośród wszystkich zespołów jury wyróżniło cztery inicjatywy, które otrzymały możliwość realizacji swoich projektów z dodatkowym wsparciem finansowym oraz mentorską opieką.
  • Szkolenie wyjazdowe –  pomysłodawcy zwycięskich inicjatyw pojechali na dwudniowe szkolenie kompetencyjne do Supraśla. Uczestnicy mieli możliwość podniesienia wiedzy w zakresie kompetencji przyszłości – kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja oraz współpraca i partycypacji obywatelskiej. Przygotowano też moduł dotyczący wdrażania inicjatyw – przygotowaniu promocji, szczegółowego
    budżetu i harmonogramu działań.
  • Realizacja inicjatyw młodzieżowych:

1. Młodzi Odkrywcy Zawodów – zespół zorganizował warsztaty zawodowe dla szkół podstawowych, które miały na celu promowanie zawodów technicznych oraz manualnych. W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 uczniów z klas 7-8 z białostockich szkół. Warsztaty pokazały młodzieży, jak ciekawe mogą być szkoły zawodowe, a także promowały szkoły branżowe jako wartościową alternatywę edukacyjną. Zespół efektywnie
współpracował z nauczycielami i dyrekcją Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku, w której odbywały się warsztaty, W ramach wydarzenia udało się zrealizować szereg pokazów praktycznych.
2. YoungStation – w dn. 7 grudnia 2024, zorganizował wydarzenie inauguracyjne dla młodzieżowego podcastu YoungStation, który ma na celu poruszanie ważnych tematów społecznych i młodzieżowych. Podczas wydarzenia goście, w tym rzeczniczka Prezydenta Miasta Białystok, specjalistka od tańca oraz dyrektorka Akademickiego Liceum Politechniki Białostockiej, dzielili się swoimi doświadczeniami zawodowymi. W trakcie wydarzenia nagrywano podcasty, w których poruszane były tematy związane z rozwojem, karierą, edukacją, psychologią oraz rozwojem młodych ludzi. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Fundacji Uzdolnieni i Białostockiego Parku Naukowo- Technologicznego. W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 os.
3. Gramy i Pomagamy – w dn. 10 grudnia 2024 zorganizował turniej futsalu o charakterze charytatywnym. Wydarzenie odbyło się w V Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Wzięło w nim udział pięć drużyn z różnych szkół, a wydarzenie zostało wzbogacone o kiermasz ciast, ozdoby świąteczne, ręcznie robioną biżuterię oraz licytację fantów. W turnieju wzięło udział 50 zawodników oraz społeczność biorących udział w turnieju szkół – obserwatorów, kibiców – blisko 300 osób. Było to wyzwanie, które wymagało od zespołu dojrzałości, wrażliwości i odpowiedzialności.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem lokalnych mediów.
4. Ice Fest – w ramach Białostockiego Ice Festival, organizowanego przez Młodzieżową Radę Miasta Białystok w dn. 12 grudnia 2024, uczniowie szkół średnich rywalizowali w zawodach na lodzie. Wydarzenie dostarczyło uczestnikom niezapomnianych emocji i wrażeń. W programie znalazły się również pokazy łyżwiarzy z Łyżwiarskiego Klubu Sportowego „Juvenia” Białystok. W wydarzeniu wzięło udział ok. 50 os.

Szkolne budżety partycypacyjne (SBP) – zakładamy przeprowadzenie całego procesu w 3 szkołach z powiatu białostockiego. SBP zaczniemy od spotkania inicjującego dla uczniów, nauczycieli, przedstawicieli samorządu uczniowskiego oraz dyrekcji. Zespoły koordynujące z każdej ze szkół, wezmą udział w szkoleniach – wyjazdowym oraz jednodniowym z kompetencji społecznych. W szkołach zostaną też przeprowadzone: warsztaty dla zespołów koordynujących, lekcje rówieśnicze. Zwieńczeniem tych działań będzie realizacja min. 3 zwycięskich inicjatyw, wybranianych przez społeczność szkolną.

  • Spotkanie inicjujące – w dn.13 listopada w siedzibie Starostwa Powiatowego, zostało zorganizowane spotkanie inicjujące dla przedstawicieli ww szkół – dyrekcji, nauczycieli i uczniów ze szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu: Zespół Szkół w Czarnej Białostockiej, Zespół Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach. Podczas ok. 3 godzinnego spotkania uczestnikom została przedstawiona idea SBP, korzyści jakie za sobą niesie oraz założenia projektu i działania jakie zostały zaplanowane w projekcie. Po spotkaniu każda ze szkół miała stworzyć 7 os. zespoły koordynujące składające się z 2 nauczycieli i 5 uczniów.
  • Szkolenie wyjazdowe – zespoły koordynujące zostały zaproszone na szkolenie do Białegostoku. Szkolenie w dn. 4-5 grudnia 2024, skupiło
    się na przygotowaniu merytorycznym uczestników projektu do przygotowania założeń powiatowego szkolnego budżetu partycypacyjnego oraz samodzielnego przeprowadzenia procesu w poszczególnych szkołach. Głównym celem pierwszego dnia było przekazanie wiedzy na temat budżetu partycypacyjnego i procesu jego realizacji ze szczególnym uwzględnieniem kwestii stworzenia regulaminu, organizacji procesu w szkołach, promocji i edukacji, generowania pomysłów, pisania i składania projektów, wyboru projektów, ogłoszenia wyników, realizacji zwycięskiego projektu, ewaluacji procesu. Ważnym aspektem było pokazanie korzyści oraz wartości, jakie tkwią w tego rodzaju działaniach w szkole. Na zakończenie dnia uczestnicy zagrali w grę symulacyjną na temat budżetu partycypacyjnego. Drugi dzień był
    poświęcony na opracowanie założeń regulaminu i harmonogramu, który będzie jeden dla wszystkich szkół. Określono w nim zasady
    realizacji, w szczególności uprawnienia związane ze zgłaszaniem projektów i głosowaniem. W trakcie szkolenia wybrano też logo, które będzie promowało SBP w powiecie białostockim.
  • Szkolenie z kompetencji społecznych i tutoringu – w dn. 15.01.2025r w sali udostępnionej przez Starostwo Powiatowe, odbyło się drugie szkolenie z SBP. Młodzież uczestniczyła w module – kompetencje społeczne, gdzie uczyła się umiejętności komunikacyjnych oraz współpracy w zespole. Nauczyciele w tym czasie mieli warsztaty z tutoringu.

Każdy moduł zakończy ewaluacja, która pokaże jakie korzyści uczestnicy wyniosą z udziału w projekcie oraz pokaże co i jak można usprawnić na przyszłość.

 

Projekt „Młodzi aktywni w samorządzie lokalnym” dofinansowano w ramach Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033, zgodnie z umową z dn. 15.05.2024r. Całkowita kwota dofinansowania 209 978,38 zł

Grantodawca / Źródło finansowania

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033

Kontakt do koordynatora / koordynatorów

Powiązane aktualności

Loading...
Brak powiązanych artykułów