Skip to content

Ruszyła kolejna edycja akcji „Masz Głos”

Akcja „Masz Głos” koordynowana przez Fundację SocLab w trzech województwach: podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim, z końcem lutego 2025 rozpoczęła swoją kolejną roczną edycję.

Nabór przeprowadzony w lutym przyniósł u nas rekordową, największą w Polsce liczbę zgłoszeń – ponad 100 stowarzyszeń, fundacji, KGW i grup nieformalnych, z których zakwalifikowanych zostało 36.

Co i kiedy?
Przez najbliższe pół roku, aktywni mieszkańcy głównie z terenów wiejskich i mniejszych miejscowości, zajmować się będą wieloma tematami których częścią wspólną jest zawsze współpraca z samorządem – gminą, powiatem, radnymi. Nadrzędną wartością inicjatyw w ramach akcji „Masz Głos” jest wypracowanie trwałego rezultatu który poprawi lokalną sytuację w dłuższej perspektywie czasu, czy to poprzez remont chodnika, uporządkowanie zaniedbanego placu, znalezienie miejsca na spotkania młodzieży, powołanie rady seniorów, opracowanie metody komunikacji z mieszkańcami, czy demokratyczne przygotowanie funduszu sołeckiego.

Zgłoszone w tym roku tematy obejmują działania kulturalne, sportowe, charytatywne, integrację międzypokoleniową, promocję lokalnych artystów, rozwój kobiet, edukację ekologiczną, ochronę przyrody, utrzymanie zieleni w mieście, promocję recyklingu, działania prozdrowotne.

Wiele grup podejmie się wdrożenia lub rozwijania narzędzi partycypacyjnych takich jak inicjatywa lokalna, fundusz lokalny, konsultacje, program współpracy, strategia rozwoju, diagnoza lokalna, budżet partycypacyjny, debata.

Uczestnicy akcji „Masz Głos” otrzymują wsparcie poprzez:

  • bieżącą pracę z koordynatorami
  • wsparcie eksperckie i prawne
  • sieciowanie z innymi uczestnikami
  • mały grant
  • szkolenia online i webinaria
  • udział w stacjonarnych spotkaniach wojewódzkich i ogólnopolskim zlocie
  • materiały informacyjne
  • list do władz
  • promocja u partnerów medialnych
  • szkolenia i wsparcie informacyjno-promocyjne
  • możliwość posługiwania się logo Masz Głos
  • szansa na prestiżową nagrodę Fundacji Batorego: Super Samorząd i Super Głos

Akcja „Masz Głos” jest najdłużej działającym bez przerwy od 2006 r. projektem Fundacji Batorego wspierającym organizacje społeczne i grupy nieformalne, które działają dla swoich lokalnych środowisk.

„Uczestnicy akcji Masz Głos pokazują, że ludzie chcą korzystać ze swoich praw i mieć wpływ na miejsca, w których żyją, że się angażują. Pokazują, że samorząd to żywa idea. Działają w całej Polsce, również w bardzo małych miejscowościach. Tam nie dociera kamera, a dzieją się znakomite rzeczy. Fundacja docenia ludzi, którzy je robią; pragnie popularyzować ich wysiłek i kreatywność” – Aleksander Smolar, wieloletni Prezes Fundacji im. Stefana Batorego, doradca Zarządu Fundacji.

Akcja „Masz Głos” jest realizowana we współpracy z partnerami regionalnymi: Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Rozwoju Inspiracje, z Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Pracownią Zrównoważonego Rozwoju i Fundacją Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży „Teatrikon”.

 

 

 

Udostępnij