Fundacja SocLab zaprasza do składania ofert na doradztwo organizacjom pozarządowym w zakresie przygotowania diagnoz polityk publicznych: zbieraniu i analizowaniu danych, opracowaniu raportu oraz jego weryfikacji.
W związku z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi ww. zapytania, przygotowaliśmy sekcję pytań i odpowiedzi:
P1: Czy organizacje przeprowadzając diagnozy funkcjonowania polityk publicznych wraz z opracowaniem raportu współpracują z podmiotami, które te polityki przygotowały, czy przeprowadzają to działanie zewnętrznie?
O1: Organizacje opracowują działania zewnętrznie. Opracowanie diagnozy i napisanie raportu jest jednym z etapów w procesach partycypacyjnych planowanych przez organizacje i ma na celu dokładniejszą analizę kontekstu przed podjęciem kolejnych działań.
P2: Czy działania, o które pytają Państwo w zapytaniu ofertowym rozpoczynają pracę nad diagnozami, czy są kontynuacją działań organizacji.
O2: Tak, organizacje dopiero rozpoczynają prace nad diagnozami. Uczestnicy projektu wzięli jednak udział w szkoleniu, na którym zostały im przedstawione założenia opracowywania diagnoz polityk publicznych. Dodatkowo każda z organizacji będzie pracowała z mentorem/rką.
P3: W zapytaniu jest napisane, że „Wykonawca będzie zobligowany do minimum jednego spotkania online z każdą z 24 organizacji pozarządowych, na rzecz której będzie świadczone wsparcie.” Czy oznacza to, że minimalna liczba organizacji, dla których ma być realizowane wsparcie to 24?
O3: Tak, 24 to dokładna liczba organizacji, której udzielone ma być wsparcie. Dopuszczalne jest złożenie ofert cząstkowych, np. na wsparcie 12 organizacji.
W przypadku chęci złożenia oferty cząstkowej należy zaznaczyć “NIE” w pierwszym pytaniu na formularzu i dopisać własny, proponowany zakres godzinowy wsparcia.
P4: Na jakiej podstawie szacują Państwo, że średni czas wsparcia dotyczący wskazanego w zapytaniu zakresu doradztwa, który ma uwzględnić:
„1) wsparcie organizacji pozarządowych w zebraniu i analizie danych dotyczących polityk publicznych;
2) wsparcie organizacji pozarządowych w przygotowaniu raportu podsumowującego z zastosowaniem matrycy analizy funkcjonowania polityk publicznych;
3) ostateczna weryfikacja raportów dotyczących diagnoz polityk publicznych przygotowanych przez organizacje pozarządowe.” zajmie 4h zegarowe? Przy założeniu, że ma odbyć się jeszcze spotkanie online, na każdy z powyższych punktów zostaje godzina, czy dobrze rozumiemy ten sposób szacowania?
O4: Szacowane 4 godziny wsparcia to czas jaki organizacje będą miały na kontakt z ekspertem i wynika on zarówno z założeń programu jak i z szacowanej wartości zamówienia względem możliwości budżetu. Spotkanie online, o którym mowa wlicza się do tych 4 godzin. Zakres doradztwa opisany w zapytaniu to modelowa ścieżka wsparcia, jednak zdajemy sobie sprawę, że organizacje są na różnym etapie zaawansowania, mają różne potrzeby, zasoby i możliwości, dlatego prawdopodobnie nie w każdym przypadku zostanie zrealizowany cały zakres doradztwa, natomiast minimalne wsparcie dla jednej organizacji to 1 godzina.