Skip to content

Nasze nowe publikacje

W ramach projektu „Youth PB Accelerator” (Erasmus +) przygotowaliśmy publikacje dla osób zainteresowanych młodzieżowymi i szkolnymi budżetami partycypacyjnymi.

Czas na młodych! Przewodnik po budżetach partycypacyjnych dla młodzieży zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zaangażowania młodych ludzi w procesy wykorzystujące mechanizm budżetu partycypacyjnego. Budżety partycypacyjne (BP) istnieją od kilkudziesięciu lat i były stosowane w wielu różnych kontekstach, pozwalając obywatelkom i obywatelom mieć większy wpływ na decyzje dotyczące wydawania środków publicznych. Stopniowo ta demokratyczna innowacja zwiększyła zasięg, tworząc nowe możliwości podejmowania decyzji oraz sprawiając, że procesy demokratyczne stały się szczególnie istotne i atrakcyjne dla młodych ludzi.

 

Przewodnik bazuje na obszernym zbiorze studiów przypadku dotyczących szkolnych i młodzieżowych budżetów partycypacyjnych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, jak również opiera się na innych materiałach zamieszczonych na stronie internetowej naszego projektu (https://youthpb.eu). Materiały zostały opracowane w trzech językach: angielskim, polskim i hiszpańskim – z wykorzystaniem doświadczeń partnerów zaangażowanych w niniejszy projekt. W wielu krajach można już znaleźć publikacje na temat zaangażowania młodych ludzi w procesy partycypacyjne, chociaż w mniejszym stopniu z zakresu budżetów partycypacyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, nadal brakuje szczegółowych praktycznych wskazówek lub dobrych praktyk, z których można czerpać inspirację. Przygotowując naszą publikację, korzystaliśmy zarówno z już istniejących materiałów i narzędzi (do których udostępniamy linki), jak również tworzyliśmy własne, oryginalne modele i narzędzia.

Link do publikacji:  youthpb.eu/toolkit_polish_pdf

Zrób to sam – zestaw narzędzi i metod do pracy z młodzieżą w budżecie partycypacyjnym zawiera gotowe do użycia materiały mogące pomóc w przygotowaniu oraz realizacji szkolnych oraz młodzieżowych budżetów partycypacyjnych. Przy każdym narzędziu opisujemy, na jakim etapie budżetu partycypacyjnego można go użyć oraz w jaki sposób to zrobić.

Zaprezentowane tutaj narzędzia można pobrać, modyfikować oraz wykorzystywać je w pracy z młodymi ludźmi.

Link do publikacji: youthpb.eu/diy_polish_pdf

Współfinansowano ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+ Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

Publikacja jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – na tych samych warunkach 4.0 Licencja międzynarodowa.

Udostępnij