Skip to content

Spotkanie na temat dialogu międzyreligijnego: islam i chrześcijaństwo

W ramach projektu Fundacji SocLab „Jak to pięknie się różnić” zapraszamy na pierwsze spotkanie dotyczące dialogu międzyreligijnego. W trakcie spotkania porozmawiamy o współczesnych relacjach miedzy islamem a chrześcijaństwem. Zapytamy zaproszonych gości co oznacza być muzułmaninem czy chrześcijaninem we współczesnej Polsce, co nas różni, a co łączy. I co najważniejsze: w jaki sposób można tworzyć razem wspólnotę, pomimo różnic i odmienności?

Zaproszeni goście: imam Jarosław Banasiuk (Muzułmański Związek Religijny w RP) , ks mitrat Jan Jaroszuk (parafia prawosławna w Michałowie), ks. Tomasz Wigłasz (parafia luterańska w Białymstoku), ks. dr Stanisław Grodź (misjonarz, adiunkt Katedry Historii i Etnologii Religii, KUL), dr hab. Zbigniew Kaźmierczak prof. UwB, (Zakład Religioznawstwa i Filozofii Religii, UwB). Rozmowę prowadzi: Katarzyna Sztop-Rutkowska (Fundacja SocLab, Instytut Socjologii UwB) oraz Andrzej Kluczyński (Chrześcijańska Akademia Teologiczna).

Po rozmowie odbędzie się premiera filmu „Tatarski Wiek – życie Imama Stefana Mustafy Jasińskiego”. Jest to film o islamskim duchownym, obecnie mieszkającym w Białymstoku. W filmie zawarte są wspomnienia z czasów przedwojennych, II wojny światowej i PRL-u. Film w reżyserii Tomasza Wiśniewskiego ukazuje znaczenie wkładu kultury i tradycji tatarskiej w dziedzictwo, historię i współczesne dzieje województwa podlaskiego.

plakatmichalowo05062013

Wstęp wolny

Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie – Michałowo, ul. Fabryczna 33

Osoba do kontaktu: Katarzyna Sztop-Rutkowska tel. 731 205 213soclab@soclab.org.pl

Organizator: Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab” www.soclab.org.pl

Partner: Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie http://pracownia.michalowo.eu/

Projekt „Jak to pięknie się różnić” realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. www.wrotapodlasia.pl

 

Udostępnij