Skip to content

Masz Głos – jedyna taka akcja w Polsce

Protest przeciwko rozbudowie wysypiska śmieci, kawiarenki artystyczne, budowa portu rzecznego, nasadzenia roślin miododajnych, mediateka, świetlica wiejska ze słomy i gliny (cordwood), młodzieżowa rada miasta, sprawa sądowa przeciwko radnemu który chce przywłaszczyć sobie działkę wspólnoty wiejskiej. Zajmują się tym młodzi i seniorzy. Akcja Masz Głos łączy te wszystkie działania i ludzi, którzy postanowili zrobić coś dla swojego najbliższego otoczenia. Jest to jednocześnie najstarszy program Fundacji Batorego, która wdraża go  całej Polsce, przy współpracy z partnerami regionalnymi. Region Polski północno-wschodniej obejmujący województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie, znajduje się pod opieką Fundacji SocLab, która co roku wspiera po kilkadziesiąt organizacji tego obszaru. Kilka dni temu, pod koniec stycznia 2024 r. Fundacja Batorego ogłosiła laureatów maszgłosowej nagrody Super Głos i Super Samorząd za działania społeczne w 2023 r.

Inicjatywy zwykłych mieszkańców

Inicjatywy pokazują, co dziś dzieje się w Polsce i na ile sprawy lokalne pokrywają się z kwestiami, którymi zajmują się politycy. Ludzie żyją problemami infrastrukturalnymi, spójności społecznej, wykluczenia komunikacyjnego, a także praworządności. Jednocześnie inicjatywy te pokazują, jak można doskonalić demokrację. Jak również jest to żmudny proces na co dzień, ale wart każdego wysiłku – mówi Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego.

Nagrody Super Głos i Super Samorząd

Super Samorząd to nagroda, którą otrzymują uczestnicy akcji Masz Głos, którzy wprowadzili pozytywne zmiany w swojej społeczności dzięki współpracy z władzami samorządowymi. Nagrodę otrzymują też władze, które weszły w dialog i pomogły w realizacji oddolnych inicjatyw.

Nagroda Super Głos trafia do tych grup mieszkańców, które z ogromną determinacją, mimo przeszkód, dążyły do wprowadzenia ulepszeń w swoim otoczeniu.

Z terenu 3 województw którymi zajmuje się Fundacja SocLab, nagroda Super Głos za działania w 2023 r. trafi do sołtysa – Łukasza Śmietanko i Koła Gospodyń Wiejskich w Pajtunach za stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców we wsi, zaś tytułem Super Samorząd będzie mogła się szczycić Młodzieżowa Rada Miasta Augustów i władze miasta Augustów za dążenie do stworzenia mediateki – miejsca spotkań dla młodzieży.

Kim są laureaci?

Sołtys Łukasz Śmietanko i KGW w Pajtunach: W niewielkiej warmińskiej wsi Pajtuny niewiele się działo, nie było nawet gdzie się spotkać. Nowy, młody sołtys Łukasz Śmietanko, zakasał rękawy i wkrótce uporządkowano zaniedbaną działkę wiejską na której stanął sfinansowany z funduszu sołeckiego i środków gminy piec chlebowy, który stał się sercem aktywności lokalnej społeczności. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania sąsiedzkie, wieczorek literacki, Festiwal Mniszka i Chleba – pomysły posypały się jak z rękawa. Za swoją aktywność i kreatywność, pokazanie „że można”, sołtys Pajtun Łukasz Śmietanko i kierowane przez niego KGW skupiające nie tylko gospodynie, ale również gospodarzy, otrzymali nagrodę Super Głos.

Młodzieżowa Rada Miasta Augustów i władze miasta Augustów: Sieciowa restauracja, przystanki autobusowe i ławki nad rzeką to miejsca, w których spotyka się młodzież Augustowa, znanego z pięknych jezior, zwanego też wakacyjną stolicą woj. podlaskiego. Przemek Stasiulewicz z Młodzieżowej Rady Miasta Augustów artykułuje marzenia swoich rówieśników o miejscu, w którym by się odbywały warsztaty, spotkania, pokazy filmowe, koncerty i wystawy, w którym będzie dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, studia nagrań, sali prób, instrumentów muzycznych, maszyn do szycia czy laboratorium fotograficznego. Na przykład Mediateka. Pomysł spodobał się władzom, do których po przeprowadzeniu lokalnej diagnozy udała się młodzież. Władze miejskie wkrótce dopisały budowę mediateki do jednego z planowanych projektów inwestycyjnych. Tak dobra, skuteczna i szybka inicjatywa młodzieży i władz miejskich zasłużyła na nagrodę Super Samorząd.

Akcja Masz Głos w 2024 r

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 2 lutego 2024 r. o godz. 12 w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie – transmisja online będzie dostępna na profilach Fundacji Batorego na Facebooku, YouTube, fejsbukowym profilu akcji Masz Głos, na stronie Onet.pl, na profilu Ngo.pl na Facebooku, zaś już od 2 lutego rusza nabór do edycji akcji Masz Głos 2024.

Zdj. Laureaci: sołtys Pajtun Łukasz Śmietanko i przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Augustowa.

dwie młode osoby stoją w sali. Trzymają w ręku kartkę z flipcharta i dyskutują. Mężczyzna, sołtys wsi Pajtuny stoi przed piecem do pieczenia chleba.

Autor: Piotr Znaniecki, mentor Masz Głos w Fundacji SocLab

 

Udostępnij